Anasayfa Uluslararası Piyasalar Uluslararası Piyasalar


Analiz Platformu
Ücretsiz Keşfedin
Bülten Aboneliği!
Uluslararası Piyasalar

FUTURE PİYASALAR

Vadeli İşlem Sözleşmeleri (Futures), belirli standart ve kurallara göre işleyen piyasalarda (organize piyasalarda) işlem görür.

Sözleşmelerde alıcı ve satıcı olmak üzere iki taraf vardır.

İşlem gören ürünler standarttır. Bir mal, kıymet veya finansal bir üründür. Ürünler; para birimleri, emtia ve borsa endeksleri çeşitlidir.

Bu enstrümanlarda belirli bir vade vardır. Açık pozisyonlar kontrat vadesine kadar teminat elverdiği sürece taşınabilir. Vade sonu geldiğinde alıcı ve satıcı iki taraf ya ürünü teslim eder ya da finansal piyasadaki uygulamasında olduğu gibi ters işlem yaparak kapatırlar.

Pozisyonunu sürdürmek isteyen yatırımcılarsa yeni vadeli kontratta işlem açabilirler. Ayrıca Futures Piyasalarında gün içi alış ya da satış da yapılabilir.

Dünyada birçok borsada ve binlerce üründe işlem yapma imkanı sunan Futures Piyasalarında işlem hacmi çok yüksek olup ilk sırada ABD Vadeli İşlemleri gelmektedir.
İşlem Yapılabilen Borsalar ve Sık İşlem Gören Ürünler

CME (Chicago Merchantile Exchange, CBOT, NYMEX, COMEX)

Majör Pariteler, Altın, Gümüş, Petrol, Doğalgaz, Mini Dow, Mini SP, Buğday, Mısır, Soya.

LME (London Metal Exchange)

Alüminyum, Bakır, Çelik, Kurşun, Kalay.

ICE (Intercontinental Exchange)

Brent Petrol, Pamuk, Kahve, Şeker.

EUREX (Eurex Exchange)

Dax, Mini Dax

CBOE (Chicago Board Options Exchange)

 

OPSİYON PİYASASI

Opsiyon, belirli bir değer için, belirli bir tarihte ya da tarihe kadar, belirli miktardaki malı, fiyatını bugünden sabitlemek şartı ile ileri bir vadede alma ya da satma hakkı tanıyan ve bu hakkı belirli bir prim karşılığında opsiyonu satın alan kişiye (lehdara) veren, fakat zorunlu tutmayan buna karşın opsiyon satıcısına lehdar tarafından talep edilmesi halinde satmaya zorunlu tutan sözleşmelerdir.

Opsiyonlar söz konusu ürün için yatırımcıya alım ya da satım hakkı verir. Bu işlem iki taraf arasında yapılmış anlaşmadır.

SAHİP OLUNAN POZİSYON TÜRLERİNE GÖRE OPSİYONLAR

Alım Opsiyonları

1) Alım opsiyonlarında prim ödeyen ve dayanak varlığı alma hakkını elde eden kişi,

2) Satım opsiyonlarında aldığı prim karşısında dayanak varlığı teslim etme yükümlülüğünde olan kişidir.

Organize opsiyon piyasalarında uzun taraf, prim ödeme dışında herhangi bir yükümlülüğü olmadığı için risk taşımaz.

Satış Opsiyonları
1) Alım opsiyonlarında opsiyon primini alan ve dayanak varlığı satma hakkı olan kişi,
2) Satım opsiyonlarında ise dayanak varlığı alma yükümlülüğü altında olan kişidir.

Opsiyon sözleşmesi alan tarafa üzerine opsiyon yazılan mal veya kıymeti gelecekte belirli bir tarihte veya tarihe kadar, belirli bir fiyattan, belirlenen miktarda alma ya da satma hakkını sağlar.OPSİYON TİPLERİ
Avrupa Tipi Opsiyonlar ve Amerikan Tipi Opsiyonlar olmak üzere 2’ye ayrılır.
Avrupa Tipi Opsiyonlar: Opsiyonu alan tarafın, sözleşmeye konu mal ya da kıymeti satın alma hakkını ya da satma hakkını yalnızca vade sonunda kullanmasını sağlayan opsiyonlardır.
Amerikan Tipi Opsiyonlar: Vade sonu da dahil olmak üzere opsiyon alıcısının istediği zaman sözleşmeye konu mal ya da kıymeti satın alma ya da satma hakkını kullanma imkanı sağlar.
OPSİYON PRİMİ
Alıcının opsiyonu satın almak için satıcıya ödediği ücrettir. Satıcının opsiyonu yazmak için talep ettiği fiyat olup, genelde işlem anında tahsil edilir ve opsiyon kullanılmadığı zaman alıcıya iade edilmez.
Opsiyon primi; opsiyonun vadesine kalan zamana, opsiyona konu olan mal ya da finansal ürünün piyasa fiyatının opsiyon kullanım fiyatı ile arasındaki farka, fiyat dalgalanmalarına, sermaye dışındaki getirilere göre değişkenlik gösterir.
OPSİYON ÇEŞİTLERİ
- Hisse Senedi Opsiyonları,
- Hisse Senedi Endeks Opsiyonları,
- Döviz Opsiyonları,
- Faiz Opsiyonları,
- Vadeli İşlem Sözleşmelerine Göre Opsiyonlar
olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.

İŞLEM PLATFORMU

Uluslararası piyasada işlemlerinizi Interactive Brokers LLC ve Interactive Brokers’ın işlem platformları aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Interactive Brokers LLC İşlem Platformunun Avantajları
- Grafikler üzerinde sayısız indikatörle çalışma imkânı,
- Reuters tabanlı ücretsiz haber erişimi,
- Piyasa Derinlik Verisi (hesap bazında ücretlendirme),
- Araştırma Hizmeti Aboneliği (ücretsiz raporlar),
- Uygun komisyon ve data ücretleri,
 

Interactive Brokers LLC Yasal Uyarı:
Interactive Brokers LLC, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Ulusal Vadeli İşlemler Birliği (NFA) düzenlemelerine bağlı Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) üyesi, bir aracı kurumdur.
Interactive Brokers, Dinamik Menkul Değerler A.Ş. dâhil olmak üzere, tanıtım yapan brokerleri, üçüncü taraf mali danışmanları veya finansal riskten korunma fonlarını desteklememektedir veya önermemektedir. Interactive Brokers, müşterilere işlem aracılığı ve takas hizmetleri sunar.
Burada yer alan bilgilerin hiçbiri, bir yatırım aracını, finansal ürün veya enstrümanı satın almak, satmak veya elde tutmak veya belirli bir yatırım stratejisine dahil olmak için Interactive Brokers tarafından verilen bir tavsiye veya öneri değildir.
Interactive Brokers, hiçbir tanıtıcı faliyette bulunmaz ve bu web sitesinde verilen bilgilerin doğruluğu veya eksiksizliği konusunda hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Interactive Brokers hakkında daha fazla bilgi için, lütfen www.interactivebrokers.com adresini ziyaret edin.

HESAP AÇILIŞI

Interactive Brokers LLC hesap açılışı için lütfen tıklayınız.

 

İŞLEM YAPILACAK YURT DIŞI BORSALAR VE ÜRÜNLER

Dinamik Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile İşlem Yapılacak Platformlar ve  Borsa Veri Tarifelerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

ÜCRET ve KOMİSYON TABLOSU

Dinamik Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile Yurt Dışı Piyasalarda gerçekleştirilecek işlemlere ilişkin ücret, komisyon ve masraf tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.